Tarih

06.07.13

Shazam İncelemesi (Çalan Şarkının Kime Ait Olduğunu Bulun)

Blackberry Shazam ile dinlediğiniz şarkının kime ait olduğunu öğrenmek ve dahası çok kolay

Blackberry Shazam

Shazam, Shazam, Shazam diyorum.

Uygulama gerçekten harika. Bu zamana kadar denemediyseniz şiddetle denemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle çokça müzik dinleyen ve beğendiği şarkıyı bulma çabasında olan herkesin elinin altında (yani BlackBerry’sinde ;) ) olması gerek diye de ısrar ediyorum :) Anlayacağınız uygulama benden yıldızlı bir beş aldı ;)

Gelelim şimdi Blackberry Shazam nedir, ne değildir diye başlıklara değinmeye.

Diyelim ki arkadaşlarınızla hoş bir mekânda oturdunuz, sohbet ediyorsunuz ama arkadan kulağınıza sözleriyle ya da melodisiyle sizi etkisi altına almakta ısrarcı bir şarkı çalınıyor ve ne siz ne de etrafınızdakiler şarkının adını ya da kime ait olduğunu bilmiyor.  İşte bu durumda Shazam devreye giriyor. İndirdiğiniz uygulamayı açıyorsunuz ve ekranın alt-en sol kısmında bulunan ikona  (Shazam işaretçiğine) tıklıyorsunuz. Eğer telefonunuz dokunmatik ekran (touch screen) ise ekranda bulunan Shazam işaretçiğine dokunmanız yeterli. Siz şarkıyı dinletmek için tıkladığınızda ya da dokunduğunuz da işaretçiğin etrafında siyah kalın daire başlangıç noktasına ulaşmak için dönmeye başlıyor. Bu şarkınızın uygulama tarafından dinlendiği ve tanınmaya çalışıldığının göstergesi. Şarkının kullanıcı tarafından dinletme, uygulama tarafından tanımlama işlemi bittiğinde eğer aranılan şarkı Shazam’ın belleğine yüklenmiş ise (yüklenmemiş olanına rastlamak zor ama nadir de olsa denk geliyor. Hele benim gibi her milletten seçmece şarkılar dinliyorsanız kesin rastlarsınız :) ) aradığınız şarkı, söyleyene ait tüm bilgilerle birlikte ekranınızda beliriyor.

Dinletilen şarkı bulunduktan sonra menü listesi açılıyor ekranınızda. Eğer;

 1. Youtube‘ a tıklarsanız aradığınız şarkının ‘varsa’ orijinal klip’ine yönlendiriliyorsunuz.
 2. Album review‘a tıklarsanız aradığınız şarkıyı bir grup seslendiriyor demektir :)  Grup üyeleri, albümlerin çıkış tarihleri ve şarkılar ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olursunuz.
 3. Biography‘ ye tıklarsanız, aradığınız şarkıyı seslendiren sanatçının biyografisine yönlendiriliyorsunuz demektir.
 4. Discography‘ye tıklarsanız, şarkıcının ya da grubun bu zamana kadar ki tüm albümlerini görme şansınız olur.
 5. Recommendations‘a tıklarsanız, aynı türdeki, Shazam’ın dinlemekten keyif alacağınızı düşündüğü benzer tarzdaki albümleri görebilirsiniz.
 6. Twitter, Facebook, SMS ve E-mail seçenekleri ile de bulduğunuz albümü sosyal medya da ya da sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Seçim sizin :)

Album Review, Biography her zaman karşınıza çıkmayabilir. Maalesef ki her sanatçı ya da grup için ayrıntılı bilgi bulamayabiliyorsunuz ancak tatmin edici sayıda bilgiyi muhakkak ediniyorsunuz;).

Blackberry ShazamBlackberry Shazam

Uygulamayı açtığınızda, ekranın en alt kısmında soldan sağa doğru;

 1. My tag: Yaptığınız dinletim sonrasında ulaştığınız sanatçı ve sanatçıya ait bilgileri sondan başa doğru sıralı gösteriyor.
 2. Tag Chart(20): Tahminimce bizim radyolarımızda ki ” TOP 20″lere tekabül ediyor J. 20 adet albümün olduğu bir çizelge.
 3. Search(arama): Arama bölümünü şarkı, albüm, sanatçı ve şarkı sözü olarak değiştirerek aramalarınızı genişletebilirsiniz.
 4. Setting (ayarlar): her uygulamanın olmazsa olmazı ;)

Son olarak da ayarlar bölümünü anlatıp, uygulamayı fazla uğraşmadan kullanmanızı sağlayacak açıklamaları yapmak istiyorum ;).

General Settings (Genel ayarlar) kısmında bulunan ‘tag on startup’ kutucuğunu işaretlerseniz, ekranı kaydırdıkça sondan başa doğru sıralı bir şekilde “my tag” listenizi görebilirsiniz. ‘use vibration’ kutucuğunda ki işaretleme otomatik olarak geliyor ve kaldıramıyorsunuz. Bu işaretleme, şarkıyı bulma tamamlandığında titreyerek size işlemin sonlandığını bildiriyor.

Sign to Twitter ve Sign to Facebook, Twitter ve Facebook’da, Shazam’da bulduğunuz şarkıyla ilgili,paylaşım yapabilmeniz için gerekli olan kullanıcı adı ya da e-mail ile parola bilgilerinizi bu bölümlerden giriyorsunuz.

Term of Use (Kullanım Şartları), Shazam’ın internet sayfasına yönleniyor ve önünüze yaklaşık 20 tane kullanım şartlarının listesi çıkıyor. Sanırım uzun uzun olan yazıları görüp de gözümüz korkmasın diye linkler halinde vermişler J,dilerseniz okuyabilirsiniz J.

Network Settins (Ağ Ayarları), APN veya WAP bilgilerinizi girerek bağlantı ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ben uygulamayı BIS üzerinden kullandığım için ekstra APN ya da WAP bilgilerimi girme gereği duymadım.

Network Status (Ağ Durumu), internet bağlantınızı yani bağlı olup olmadığınızın kontrolünü yapmak için kullanabilirsiniz.  Bilgilere ulaşmak için birkaç dakika beklemeniz gerekiyor ancak sonrasında Shazam’ın telefonunuza yüklü olan sürümünden, kullandığınız operatöre kadar tüm bilgileri ekranınızda liste halinde görebiliyorsunuz.

Check for Upgrade, gözünüzden kaçan ya da bilgisi gelmeyen Shazam güncellemelerini kaçırmamanız için yerleştirilmiş bir seçenek J.

Genel bir değerlendirme yaparsam, “acaba eksik bir noktasını bulabilir miyim?” diye biraz fazla ince eleyip sık dokuduğum bir uygulama olduğunu söylemek istiyorum. Ancak uygulama gerçekten defalarca kontrolden geçmiş olmalı ki, sırf hata bulmak için kurcalar hale gelen beni kendisine hayran bıraktı J. Öyle anlarda işe yarıyor ki, “ohh!” diye derin bir nefes veriyorsunuz ve yüzünüz de çarpık bir gülümseme beliriveriyor. Neden mi?.. Akla takılmayan ama dile dolanan bir şarkıyı bulduğunuz için. J

Uygulama için düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!!!  ;)

Uygulamayı indirmek için:  adresini kullanabilirsiniz.

Desteklenen İşletim Sistemi:4.6.0 ve üstü


8 yorum

Etiketler: , , , , ,


Yorumlar (8)
 1. Grady Adams 18 Ağustos 2013

  neden güncel ve popiler android uygulamalarını z10 a indiremiyoruz hep boyle zaman mı alacak gelmesı. telefon cok guzel kullanıslı ama cok ta sıkıcı ne oyun var ne uygulama…


 2. Jan Harrison 06 Temmuz 2013

  gercekten harika biseymis bu ben daha onceden niye kesfetmedim tuuuhh tesekkur ederim :)


 3. Pearl Beck 06 Temmuz 2013

  İlke hanım yazınız için teşekkürler.Ellerinize sağlık. BB10 ‘a henüz gelmedi sanırım değil mi?


Reklam