Tarih

07.08.13

İlgi Çeken 5”Ekranlı BlackBerry Z30 ve Gizemli Kayar Kapaklı BlackBerry Z15 Nedir, Ne Değildir?

Aylardır Duyduğumuz BlackBerry A10 (Yeni Adıyla Z30) Farklı Bir Stratejiyle Yola Çıktı.Yeterli Performans ve Uzun Pil Ömrüne Odaklandı.Hala Bir Dedikodu Olan Kayar Kapaklı BlackBerry Z15 ise Heyecan Yarattı.

 

 

Hep yeni bir telefon haberi, hep yeni bir son teknoloji harikasının sızan resimleri. Neredeyse hergün canımızı çektiren , elimizdeki son model cihazın bir anda tarihe karıştığını hissettiren cihazlar yayınlanıyor durmadan. Şimdi de hayalleri süsleyen ve iştah kabartan BlackBerry Z30 ve BlackBerry Z15 çıktı. Gel de bunlardan çıktığı gün alma :) (Ne yapacaan mecbuuur)

Şaka bir yana BlackBerry’nin yeni göz bebekleri yola çıktı. Her ne kadar zaten yeni olan Z10 ve Q10 beklentileri karşılamış ve beklenen satış adetlerine ulaşmış olsa da henüz tam bir patlama yapmadı.Peki bu yeni BlackBerry Z30 ve BlackBerry Z15 nedir , ne değildir? Bir de onları inceleyelim.

İlk olarak aşağıda resimlerini görebileceğimiz BlackBerry Z30 ile başlayalım. Sızan bilgilere göre cihazın özellikleri şöyle,

– 5” OLED Ekran , HDWXGA , 1280×720 , 24 Bit Renk , S-Stripe Pixel Arrangement , 296PPI

– Dual Core 1,7 Ghz , Qualcomm MSM8960 Pro , Quad Core GPU

– 8 MP Arka Kamera + Flash , 2 MP Ön Kamera

– 16 GB Arttırılabilir Hafıza (64 GB’ye kadar) , 2GB RAM

– Micro HDMI çıkış , Micro USB Girişi , NFC , DLNA , Wi-Fi , GPS

Başlıca özellikleri bu şekilde olan BlackBerry Z30 açıkçası akıl karıştırmıyor değil ve farklı bir strateji izledi ortada. Diğer markaların üst segment cihazlarına ya da BlackBerry Z10 ve Q10’a bile baktığımızda aralarında çok büyük bir fark yok gibi. Samsung S4 ile karşılaştırdığımızda teknik donanım olarak daha üstün olduğunu söylemek zor hatta Z10 ile karşılaştırdığımızda elle tutulur farklar ekran boyutu , işlemci ve GPU (Grafik İşlemci) olarak görünüyor. Peki neden böyle?

Bu sadece bir yorum olmakla beraber biraz akıl yürüttüğümüz de bunu bulmak için dahi olmaya da gerek yok aslında. Müşteri talepleri daha geniş ekrandan yana. Çünkü insanlar artık laptop ya da tablet kullanmak istemiyor. Laptop ağır ve büyük , tabletler ise ne telefon kadar portatif ne de laptop kadar kapsamlı. Dolayısıyla telefon kadar portatif ama biraz daha geniş ekran çok daha cazip geliyor kullanıcılara. Bu durumda 5” ekran ideal. Yani BlackBerry’nin gole giden atağı orta sahadan başlamış oldu…

Gene müşterilerin başka bir ihtiyacı da şu. Oyun oyanayabildiği , e-postalarına bakabildiği , internette gezebildiği (ki bu konuda BlackBerry Z10 tartışmasız çok ama çok başarılı , Samsung S4’te öyle) , evdeki bilgisayarına bağlanabildiği , trafik durumunu izlediği ve GPS olarak kullandığı o muhteşem makina yani akıllı telefonu var ya hani, heh işte o telefonların maalesef pil ömrü yok!..Yani bu şunun gibi bir şey;

– Al sana 1 milyon dolar ama bu sadece Heybeli Ada’da geçerli.

– E ama 1 milyon dolarım var benim , Ferrari alcam ben :s

– Canım burda Ferrari bayisi yok , Fayton var. Fayton vereyim?

Yani durum bu iken sahip olduğumuz cihazlarla baya bildiğin bilgisayar verimine yakın hatta bazen daha üstünü alıyorken bunu sadece yarım gün yapabiliyor olmak çok büyük sıkıntı. BlackBerry’nin sanırım başka bir hedefi de bu. Pil ömrünü uzatmak. Ekranı büyütürken görüntü kalitesinden taviz vererek çok yüksek çekirdekli ve Ghz ‘e sahip işlemci yerine Z10 kadar performansı yüksek olsa yeter ama pili uzun gitsin millet doya doya telefon kullansın mantığı ile donatılan 2800 mAh entegre pile sahip BlackBerry Z30 eski adıyla Blackberry Aristo / A10 orta sahadan başlattığı atakta baya baya sağ sol kanatta son çizgiye indi. Peki bu durumda ortaya çıkan duygusal soru şu: Z10 , 1600 TL , Q10 , 1900 TL iken BlackBerry Z30 kaç para olacak?

Müjde mi desek yoksa zaten almış olanlara keder mi bilinmez ama kesin olmamakla birlikte çok yüksek bir ihtimalle BlackBerry bugüne kadar olduğu gibi 2000 TL üzeri bir fiyatla cihaz çıkarmayacaktır. Çok basit bit nedeni var Z30’la aynı donanıma sahip ya da bazı noktalarda daha fazla donanıma sahip rakipleri zaten bu fiyatta iken 2000 TL’nin üstüne çıkmak akıllıca olmaz. 1900 – 2000 aralığında çıkacağını düşünürsek ve Z10’un hala 1600 TL civarında kalması Z10 satışlarını olumsuz etkileyecektir. Her gelir grubuna hitap etmek ve ciddi bir patlama yaparak yeni ve başarılı işletim sistemini de herkese tanıtmak isteyen BlackBerry’nin bu durumda muhtemel hareketi ,

BlackBerry Z30‘u üst segment bir cihaz olduğu ve hakettiği için 2000’e yakın tutmak , Q10’u biraz daha indirerek 1600-1700 seviyelerine almak ve 10’un ilk göz ağrısı ve çoğunlukla takdir toplayan Z10’u 1000 TL hatta belki 8520 – 399 TL zamanında ki gibi bir çılgın hareketle 1000 TL ‘nin altına indirerek rakiplerine nükleer bomba etkisi yaratabilir. Bu beni üzer mi ? Üzer. Neden mi? Çünkü ben Z10’a 1849 TL , Q10’a 1899 TL vermiş bir gariban , bir teknoloji esiriyim. :**(  Şaka bir yana Samsung bunu 10 senedir yapıyor. Artık böyle olması normal. Bunu yapmaya güçleri yeter mi ya da böyle bir stratejileri var mı bilinmez tabi ki ama bunu yapmaları çok büyük bir başarı ve kurtuluşa giden online’dan alınmış hızlı bir “tek yön” bileti olacaktır. Geçmişte yaptığı gibi kendi kendine çelme atmazsa gelecekte yaşamayı başaracak 3-4 işletim sisteminden biri BlackBerry 10 olabilir.

Mamma mia!! Telefon budur mu dediniz? O halde kardeş sayılırız :) Ben ki oyun oynamak , uygulamaların canını çıkarmak için Z10 almış sonra fiziksel klayvenin dayanılmaz hafifliğine kapılıp üstüne bir de Q10’a borçlanmış teknoloji esiri , kredi kartı borçlusu nam-ı diğer Scofield. Bu cihaza saplantıyla bağlanmış ve her akşam yatarkene okunan 3 Kulhüfalla ve 1 Elham’dan sonra BlackBerry Z15’in gerçek olması ve ülkemize gelmesi için dilek dilemekteyim :) Evet yanlış okumadın kardeş “gerçek olması” için çünkü BlackBerry Z15 şuan sadece bir dedikodu olmakla ve hakkında doğrulanmış teknik hiçbir bilgi olmamakla beraber gelmesi muhtemel bir diğer BlackBerry ürünü.

Yapacak bir şey yok , bekleyip göreceğiz. Don’t give up to hope fella , till lambs become lions…

Sayın dostlar ,

Sevgiler , Saygılar..


6 yorum

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yorumlar (6)
 1. Madeline Warner 08 Haziran 2014

  Sıkıldım beklemekten bu telefonu


  • Bryon Najera 15 Haziran 2014

   Z30 Türkiyede resmi olarak satışa çıkmayacak. Bazı operatörlerin özel müşterilerine getirdiklerini duydum ancak genel olarak bir kampanya yada satışı beklenmiyor.


 2. Taylor Burgess 07 Haziran 2014

  Ben z10 kullanıyorum z30 almak istiyorum ama hala bulamadım yardım edersiniz sevinirim.tşk


 3. Jeanne French 18 Ağustos 2013

  Benim beklediğim dokunmatik ve alt sınıfta bi telefon artık z5 mi olur yoksa farklı bi seri olur bilemem.


 4. Claire Stanley 10 Ağustos 2013

  Hocam ben cihazlar dan çok sizin yazı stilinizi beğendim :)) Her ay yeni cihaz gelse de biz de okusak :)


 5. Walter Pearson 07 Ağustos 2013

  Güzel ürünler gelecek gelmesine de bakalım rekabette ki özellikle fiyat rekabetinde durumumuz ne olacak.


Reklam