Bilgisayar Programcısı, Blackberry Aşığı Spor yapmayı çok sever, özellikle Tenis, Squash, Yüzme en büyük tercihleridir. Zıpkınla dalmak ve Akvaryumla uğraşmak dışında Gitar çalmak, Yamaç Paraşütü, Sivil Havacılık ve Kitap okumak hobileri arasındadır. Çocukken hep Savaş Pilotu olmayı isterdi.

Tarih

19.09.09

Blackberry’ye Uygulama Yükleme

Blackberry cihazlarına 3 farklı yol ile uygulama yüklemek mümkün. Bu 3 yolu da ayrıntıları ile açıklamaya çalışacağım.

Blackberry cihazlarına sadece “*.alx veya *.ali” ve “*.jad veya *.jar” uzantılı dosyaları yükleyebiliyoruz. Bu uzantılı dosyaları yüklemek istediğimiz uygulama, oyun veya temanın anahtar yolu olarak görebiliriz.

Aslında uygulama *.cod uzantılı dosyaların içersinde yer almaktadır. Ama *.cod uzantılı dosyaların cihazımıza yüklenebilmesi için “*.alx veya *.ali” ve “*.jad dosyalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu nedenle “*.alx veya *.ali” ve “*.jad uzantılı dosyalar, mutlaka *.cod uzantılı dosyalar ile aynı klasörde yer alması gerekmektedir.

1. Desktop Manager Programı ile Uygulama Yüklemek

PC veya Laptop üzerinden Desktop Manager Programını kullanarak sadece *.alx veya *.ali uzantılı dosyaları yükleyebiliriz.

Blackberry’mizi USB kablo yardımı ile PC’mize bağladıktan sonra Desktop Manager Programını açıp Aplication Loader’a bölümüne basıyoruz.

 

Aplication_Loader

Burda karşımıza iki bölüm çıkıyor. Solda Uygulamaları Ekle / Kaldır ve sağ tarafta ise Yazılımı Güncelle. Biz Uygulamaları Ekle / Kaldır butonuna basıyoruz.

Ortam

Bu işlemden sonra cihazımızın güncel versiyonu ve diğer işlemleri kontrol ediliyor.

Roxio_Media_2

 

Daha sonra karşımıza Cihaz Uygulama Seçim Ekranı geliyor.

Roxio_Media_1

 

Bu ekrandan Gözat butonuna basıp PC’mizde yer alan *.alx veya *.ali uzantılı dosyayı seçip Open dediğimizde seçmiş olduğumuz dosyanın yüklenmeye hazır bir hale geldiğini görüyoruz.

Gzat

 

Bu işlemden sonra ileri diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

2. Jad veya Jar Uzantılı Linklerden Dosya İndirmek

*.jad veya *.jar uzantılı linkleri direk blackberry’mize kurmamız gerekmektedir. Bunun için de linki bir şekilde blackberry’mize ulaştırmalıyız.

Blackberry cihazı üzerinden ( BIS/BES abonesi olanlar için )

Verilen linki kopyalayıp kendinize PIN / E-mail olarak gönderebilirsiniz.
Konu kısmına yapıştırdığınız linki ileti olarak aldıktan sonra, üzerine gelerek tıklayıp tarayıcı üzerinden açabilirsiniz.

BIS / BES abonesi olmayanlar ise,

1. yoldan yapabilecekleri gibi, Şebeke /internet Paketi /Wi-Fi üzerinden mail adreslerinin mobil / wap sayfalarını açıp
( m.live.com / m.yahoo.com gibi) yine konu üzerinden tıklayarak indirebilirler.

3. Media Manager Ara Yüzü ile Dosya Yüklemek

Bazen zipli veya rarlı dosyaların içersinde *.alx veya *.ali uzantılı dosyalar yerine “*.jad veya *.jar” uzantılı dosyalar olabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu dosyalarla birlikte mutlaka *.cod uzantılı dosyalarda yer alacaktır.

Elimizde fiziksel olarak bulunan “*.jad veya *.jar” uzantılı dosyaları Media Manager Programını kullanarak cihazımıza yükleyebiliriz.

Öncelikle Desktop Manager Programını açıp Ortam bölümüne basıyoruz.

Uygulama_Ykleme_1

 

Karşımıza gelen ekranın sol tarafında Media Manager, sağ tarafında ise Blackberry Media SYNC bölümleri yer alacaktır. Biz, sol taraftaki Media Manager bölümüne basıp Roxio Media Manager’ı çalıştırıyoruz.

Roxio_Media_1

 

Ekranın sol alt köşesinde Aygıtlarım bölümünde bir Aygıt Belleği bir de Media Kart olarak iki bölüm göreceğiz. Biz, Media Kart bölümünün altında aşağıda belirtilen kırılımda kendimize adı JAVA olan bir klasör oluşturuyoruz.

Roxio_Media_2

 

Daha sonra yukarıda sol bölümden Sarı renkli klasör simgesine tıklayıp desktop’umuzda kayıtlı olan “*.jad veya *.jar” uzantılı dosyalar ile *.cod uzantılı dosyaları bulup ekranın sağ altında olan bölüme kopyalıyoruz.

Roxio_Media_3

 

Bu işlemlerden sonra cihazın PC ile olan USB bağlantısını kapatıp blackberry üzerinden Media bölümüne girip araştır diyoruz.

Media_Kart_1

 

Son olarak, daha önce Media Manager üzerinden yaratmış olduğumuz JAVA klasörünü bulup jad uzantılı dosyaya bir kez tıklıyoruz ve uygulamamız yükleniyor.

Media_Kart_2

Uygulama yükleme ile ilgili tüm sorularınızı bu başlık altına girebilir, ayrıca ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz.


2 yorum

Etiketler: ,


Yorumlar (2)
  1. Monique Swanson 06 Kasım 2014

    Blackberry 10 işletim sistemine sahip olanlar için bunların hiç birine gerek yok. Çünkü apk uzantısı dosyaları ( Yani Android Uygulamaları) Blackberry 10 işletim sistemine sahip tüm telefonlara yukleyebılırsınız. Hatta size önerim Snap diye bir uygulama var bunu indirir ve cihazınıza yuklersenız direkt google play store den uygulama indirip cihazınıza kurabılırsınız… ( Blackberry Q5 kullanıcısıyım ve tüm android uygulaması kurdum ve sorunsuz çalışıyor)
    Saygılarımla


  2. Emilio Ryan 21 Haziran 2011

    Bunun 6.1 Sürümü yüklemesini anlatabilirmisiniz? Çünkü bu versiyonla alakası yok yeni versiyonun.


Reklam